Koronarografia

Koronarografia - Koronárna angiografia - Katetrizácia srdca:

 

Toto vyšetrenie - röntgen srdca a srdcových ciev pod špecialnym röntgenovým prístrojom navrhuje internista alebo kardiológ pri podozrení na zúženie alebo uzáver tepien srdca.

 

Je to teda invazívna vyšetrovacia metóda, pomocou ktorej sa znázorňujú cievy srdca – koronárne (vencovité) tepny, ktoré prinášajú okysličenú krv pre srdcový sval.

Vyšetrenie sa uskutočňuje v špecializovaných centrách a realizuje ju špecialista na invazívnu kardiológiu.

 

Počas vyšetrenia ležíte na vyšetrovacom stole pod pohyblivým ramenom RTG prístroja. Nad sebou máte obrazovky, na ktorých lekár sleduje priebeh vyšetrenia. Ako prvé sa vydezinfikuje prístup do tepny – oblasť vpichu – ktoré sa znecitliví podaním lokálneho anestetika. Potom lekár pomocou zvláštnej ihly napichne Vašu stehennú tepnu, alebo tepnu na predlaktí – a vzápätí Vám zavedie do tepny cievku – zavádzač, aby cez túto cievku mohol zaviesť aj katéter. Lekár katéter posúva proti krvnému prúdu pod kontrolou RTG prístroja až k srdcu. Cez katéter sa vstrekne kontrastná látka – farbivo nepriepustné pre röntgenové lúče – do vyšetrovaných ciev, aby sa vykreslili kontúry ciev a prípadné zúženia. Vyšetrenie nie je bolestivé a trvá priemerne 15-20 minút.

Aplikácia kontrastnej látky môže vyvolať pocit tepla, nutkanie na močenie – preto sa neľakajte. Počas vyšetrenia ste pri vedomí a v kontakte s lekárom, ktorý Vám vysvetlí čo máte práve robiť. Stačí len pokojne ležať a na výzvu občas zadržať dych. Akékoľvek ťažkosti počas vyšetrenia: napr. bolesti na hrudníku, nevoľnosť okamžite hláste lekárovi.

Výsledok vyšetrenia umožní lekárovi naplánovať ďalší liečebný postup. Včasným odhalením kritického zúženia srdcových tepien a zahájením príslušnej liečby Vám môže koronarografia zachrániť život.

 

Možnosti v prípade zúžených ciev

V snahe dosiahnuť čo najlepšie spriechodnenie upchatých tepien a znovuobnovenie dostatočného zásobenia srdca krvou sa rozhoduje potom medzi:

 • chirurgickým zákrokom – čo je koronárny bypass - premostenie

 • katetrizačným spriechodnením – PCI, angioplastika - balónkovanie

 • farmakologickou liečbou – liekmi, rozpustenie zrazeniny, stabilizácia aterosklerotického plátu

 

 

PCI – Perkutánna koronárna intervencia,angioplastika (balónkovanie)

 

 • je liečebný zákrok, ktorý uvoľní zúžené koronárne tepny zvnútra cievy bez potreby otvorenia hrudníka

 • trvanie zákroku je 20 – 60 minút podľa náročnosti a počtu ošetrených ciev

 • zahrňuje nasledujúce liečebné metódy: balónkovanie, implantácia stentu

 

Cez hlavnú tepnu – zavádzač, Vám lekár zasunie jemný, pružný katéter – na konci obalený balónikom až do miesta, kde sa Vaša koronárna tepna uzatvára. Keď sa katéter dostane do postihnutej oblasti, na jeho konci sa nafúkne balónik – pomocou tekutiny, ktorá prúdi do balóna cez dutý katéter – aby rozšíril zúžený úsek tepny. Po rozšírení a spriechodnení cievy sa balónik opäť vyprázdni a celý katéter sa vytiahne von cez hlavnú tepnu, cez zavádzač.

 

Implantácia stentu

 

 • je to vystuženie zúženej časti cievy pomocou kovovej sieťoviny – stent-u

 • po rozšírení zúženej časti cievy pomocou balónika môže lekár rozhodnúť o potrebe zavedenia stentu

 • stent zabráni opätovnému zúženiu danej cievy a zabezpečuje jej trvalé roztiahnutie, priechodnosť

 • aplikácia je podobná ako balónkovanie, len na konci katétra je balónik obalený aj kovovou sieťovinou – stentom

 • ako sa nafúkne balónik, tak sa na ňom napne aj kovová sieťovina – stent, ktorý potom zostáva v cieve aj po vytiahnutí balónika a katétra

   

   

   

  Po zákroku budete prevezený na oddelenie, kde sa podľa potreby odstráni zavádzač z miesta vpichu, čas odstránenia je rôzny:

 

Po koronarografii

 • v prípade, že sa výkon uskutočnil cez tepnu v slabine – zavádzač sa odstráni hneď, naloží sa bandáž na miesto vpichu a ležíte na chrbte s vystretou nohou 5-6 hodín

 • po PCI cez tepnu v slabine - zavádzač sa odstraňuje po 6 hodinách, ako prevencia krvácania z miesta vpichu, následne sa naloží bandáž na miesto vpichu a ležíte na chrbte ešte 4-5 hodín s vystretou nohou

 • keď sa vyšetrenie uskutočnilo cez tepnu v ruke – na miesto vpichu je naložený tlakový obväz na 4-6 hodín, ktorý ošetrujúci personál postupne uvoľňuje, potom je ruka fixovaná trojrohou šatkou (aj po PCI)

 • počas nasledujúcich hodín bude kontinuálne monitorovaný Váš srdcový rytmus, tlak, pulz, prípadne iné vitálne funkcie, podľa potreby

 • akékoľvek ťažkosti treba hneď hlásiť, ošetrujúci personál Vám celý čas ochotne pomôže pri splnení Vašich potrieb

 • informácie o Vašom ochorení a liečbe Vám podá Váš ošetrujúci lekár a lekár vykonávajúci katetrizáciu srdca

 • výsledky vyšetrenia budú zhrnuté aj v Prepúšťacej správe, ktorú dostanete pri odchode domov

 

Informačnú brožúru si môžete pozrieť TU.